Gdzie można sprzedać złoto?

Złoto jest jednym z najbardziej popularnych metali szlachetnych. Stąd też w każdym kraju na świecie kwitnie handel tym towarem. Skup złota można znaleźć w wielu punktach, takich jak salony jubilerskie, lombardy lub mennice. Przed udaniem się do konkretnego punktu, warto wcześniej zapoznać się z bieżącymi cenami złota na giełdach, gdyż to uniemożliwi nieuczciwym pracownikom skupu na zaniżenie wyceny. Trzeba pamiętać, że cena złota, a także innych metali szlachetnych jest bardzo płynna i może znacząco się zmieniać w ciągu roku.

Skup złota a ceny giełdowe

Udając się do punktu, w którym skupuje się złoto lub jakiekolwiek inne metale szlachetne, takie jak srebro, tytan czy platyna, trzeba brać pod uwagę, że na pewno nie osiągnie się tam ceny, która widnieje na słupkach i wykresach giełdowych. Skup złota przede wszystkim musi być opłacalny, a do tego trzeba wziąć pod uwagę, w jakim celu skupuje się konkretne złoto. Czasem zdarza się, że sprzedawane złoto jest w formie biżuterii. Jeśli jest ona bardzo dobrze zachowana i nie nosi śladów użytkowania, można ją sprzedać jako nową i osiągnąć bardzo dobrą cenę jako nowy wyrób jubilerski. Taka sytuacja może się zdarzyć również wtedy, gdy biżuteria będzie w niemalże perfekcyjnym stanie, który da możliwość przeprowadzenia odrestaurowania.

Skup złota na złom

W większości przypadków sprawa wygląda jednak nieco inaczej i biżuterii nie sprzedaje się jako wyrobu jubilerskiego, a po prostu jako surowiec wtórny, który jest później przetapiany. Wtedy skup złota jest w stanie zaoferować taką cenę, na ile wskazuje waga i próba produktu, a to jest zależne od aktualnych cen rynkowych.