W co powinno być wyposażone studio postprodukcyjne?

Mówi się, że połowa pracy nad filmem odbywa się nie podczas zdjęć, scenariusza czy faktycznego nagrywania scen, ale samej postprodukcji, która często determinuje to, jak dane dzieło będzie prezentować się jako całość. Studio postprodukcyjne jest jedną z najważniejszych stacji w rozwoju każdego filmu, dlatego należy upewnić się, że obsługujący nas usługodawca jest do swojego zadania odpowiednio przygotowany.

Co jest niezbędne podczas postprodukcji?

Każde dobre studio postprodukcyjne powinno doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że aby postprodukcja miała prawo się udać, potrzeba jest dwóch rzeczy. Pierwszą z nich są zgromadzone materiały, a drugą zaplecze techniczne. W dzisiejszych czasach większość z tego procesu odbywa się za pośrednictwem komputera, dlatego nie jest to już kwestia samego sprzętu, ale oprogramowania. Wyspecjalizowanego software służącego do postprodukcji jest pod dostatkiem, dlatego można spodziewać się, że zaufany zespół fachowców będzie miał dostęp do niezbędnych programów.

Doświadczenie i kreatywność – co liczy się podczas postprodukcji?

Prawdą jest, że studio postprodukcyjne musi podchodzić do swoich zadań poniekąd pragmatyczne, lecz nie oznacza to, że ma na tam miejsca na odrobinę kreatywności i wkładu własnego. Najlepszym przykładem są tu efekty specjalne, które rzadko są dobrane jeszcze przed nakręceniem danej sceny. Zamiast tego, filmowcy chcą najpierw przeanalizować swoje możliwości, a dopiero później wybrać takie efekty, które okażą się optymalne. Rzecz jasna, nanosi się je niemal zawsze przy pomocy komputera, chociaż efekty praktyczne także czasem wchodzą w grę.